Detalii Contact

Adresa: str. Lacu Rezii, nr. 92,

Oraş Însurăţei, jud. Brăila, cod poştal 815300

Telefon: 0239 / 660 331

E-mail: secretariat@scoalainsuratei.ro

scoala.insuratei@gmail.com   (temporar)

 

Noutăți din portalul EDU

Fluxul nu a fost găsit.

Calendar inscriere gradinţă 2023

Ministerul Educației a publicat calendarul înscrierilor la creșă și grădiniță. Potrivit acestuia reînscrierile încep pe 6 iunie, iar înscrierile pe 15 iunie, potrivit ordinului de ministru publicat miercuri în Monitorul Oficial. Din septembrie 2023, grupa mijlocie la grădiniță, potrivit articolului 63 din Legea Educației. Din anul școlar care începe în toamnă au loc înscrieri și în cadrul serviciilor de educație timpurie complementare, în localitățile unde sunt prea puțini copii pentru a se înființa grădinițe sau creșe.
  • Curriculumul pentru educație timpurie este disponibil aici.
  • Rețeaua unităților de învățământ preșcolar este disponibilă pe site-urile inspectoratelor școlare județene în secțiuni de tip Rețea școlară. O listă cu datele de contact ale inspectoratelor școlaregăsiți aici
  • Model de înscriere pentru declarația pe propria răspundere poate fi descărcat aici.

Părinții vor putea reînscrie copiii la grădiniță și creșă începând cu 6 iunie 2023, iar înscrierile pentru cei care nu au mers la grădiniță până acum vor începe pe 15 iunie, potrivit ordinului de ministru publicat în Monitorul Oficial, miercuri, 31 mai.

 Părinții pot înregistra 3 opțiuni de creșă/grădiniță în cererea-tip de înscriere.